Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Електронний підпис у воєнний час
24 травня 2022 року Кабінет Міністрів України (далі - КМУ) прийняв Постанову № 617 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 300» (далі - Постанова № 617), якою обов'язкове використання електронного підпису на захищеному носії в Україні відтермінували на період дії воєнного стану та протягом 6 місяців із дня його припинення. Про це стало відомо з пресрелізу Міністерства цифрової трансформації.
Як зазначили в пресрелізі, у 2020 році використання електронного підпису в окремих випадках, коли вимагається кваліфікований, було впроваджено в межах експериментального проекту. Обов'язкове використання електронного підпису на захищених носіях планувалося запустити спочатку з 5 березня 2022 року, а постановою КМУ від 23 лютого 2022 року № 229 було визначено, що на період дії карантину дозволяється використання електронних підписів чи печаток без їх зберігання на захищеному носії інформації. Оскільки на момент прийняття Постанови № 617 карантин продовжено не було і він повинен був закінчитися 31 травня 2022 року, то з 1 червня 2022 року користувачі електронних довірчих послуг втратили б можливість використовувати електронні підписи без їх зберігання на захищених носіях інформації.
Однак для того, щоб не створювати під час воєнного стану навантаження на надавачів електронних довірчих послуг і великі черги на отримання довірчих послуг, рішення відтермінували. А це означає, що користувачі електронних довірчих послуг з 1 червня 2022 року зможуть і надалі використовувати удосконалені підписи, що базуються на кваліфікованих сертифікатах для електронної взаємодії фізичних та юридичних осіб, а також автентифікації в держсистемах.
Згідно з Постановою № 617 можливість використання електронних підписів та печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається на засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки, продовжено на період дії військового стану на території України та протягом 6 місяців з дня його скасування чи припинення.
Отже, це рішення КМУ дасть змогу як фізичним особам, так і юридичним особам використовувати електронний підпис без його зберігання на захищених носіях інформації ще тривалий період. А також забезпечить безперебійне функціонування електронного документообігу та перевірки користувачів у такий непростий для нашої країни час.